Symulator ciężarówki

Szkolenie zawodowych kierowców oraz podnoszenie jakości jazdy aktywnie jeżdżących, wymaga zastosowania specjalnych metod nauczania i użycia specjalistycznego sprzętu. Na symulatorze jazdy ciężarówką kierowcy podnoszą swoje kwalifikacje, korzystając z nowoczesnych form kształcenia. Do zalet mobilnego symulatora zalicza się sześciostopniową skalę swobody, umożliwiającej zmiany położenia kabiny i oddziaływanie na zmysły kierowcy, urealniając jazdę na symulatorze. Efekt wzmacniają efekty akustyczne i wyświetlane obrazy z ruchem ulicznym. Kierowca, postawiony wobec konkretnej sytuacji, musi wybrać sposób postępowania, tak, jakby uczynił to w warunkach rzeczywistych. Taki typ ćwiczeń kształtuje cechy psychiczne kierowcy, uczy świadomego oraz twórczego rozwiązywania problemów, które w przyszłości zadecydują o jego zachowaniu w krytycznych sytuacjach. Prowadzenie nauki odbywa się w ekologicznych okolicznościach, bez emisji szkodliwych spalin. Szkolenia na symulatorze ciężarówki są wyjątkowe z wielu względów. Do najważniejszych umiejętności, które nabywa kierowca, należą:

  • Szybkie reagowanie na sytuacje spotykane na drogach, dzięki nawykowi działania, ukształtowanemu podczas wielokrotnych powtórzeń manewrów i konkretnych zadań,

  • umiejętność pracy na różnych typach pojazdów, co zapewnia wszechstronne szkolenie na symulatorze,

  • umiejętność jazdy w sposób ekonomiczny,

  • wyciąganie wniosków, dotyczących własnych postępów w szkoleniu, na podstawia bieżących wskazówek szkoleniowców,

  • podejmowanie zadań w różnych sytuacjach, do jakich może dochodzić na drogach i umiejętność radzenia sobie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.

Jaki jest symulator ciężarówki?

Symulator jest mobilnym centrum szkoleniowym, które zapewnia szkolenie kierowcom niezależnie od miejsca pobytu. Na urządzenie składa się nowatorsko zaprojektowana naczepa. Na 14-metrowej powierzchni umieszczono multimedialną salę wykładowa, pracownię instruktorską oraz pomieszczenie dla symulatora. Korzystając z takiej formy szkolenia, kursanci mogą ćwiczyć jazdę na różnych typach pojazdów: na ciężarówkach, ciągnikach siodłowych z naczepami z cysterną, z wywrotką, na pojazdach o specjalnym przeznaczeniu. W intensywny sposób przebiega ćwiczenie jazdy na drogach o zmiennym natężeniu ruchu ulicznego, w pojazdach, które przewożą ładunki o różnym ciężarze, rozmieszczone w ładowni pojazdu. Ćwiczenia przebiegają w bezpiecznych warunkach, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia samochodu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, jakie symuluje urządzenie.

Jazda odbywa się w kabinie typu MAN. Wszystkie urządzenia pokładowe oraz wyposażenie odpowiada realnej kabinie. Wyposażenie kabiny to ABS, EBS FULL, tempo- mat, itp. Również sposób jazdy odpowiada rzeczywistemu. Taki sam jest opór kierownicy, działanie pedałów lub dźwigni zmiany biegów. Perfekcyjny realizm symulatora pozwala na wytworzenie efektów akustycznych, takich jak odgłos pracującego silnika, dobiegające z ulicy dźwięki lub szum padającego deszczu. Obraz wyświetlany jest w nowoczesnej technologii screen – wprost na szybach kabiny. W lusterkach, tak jak w rzeczywistym pojeździe, pojawiają się elementy mijanego krajobrazu. Kierowca musi sprostać zagrożeniom, które może wywołać oślepiające światło reflektorów samochodu, który jedzie z naprzeciwka. Symulowane są groźne zjawiska atmosferyczne, mające wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Szkolenie na symulatorze ciężarówki jest atrakcyjną formą zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji kierowców zawodowych.

Dodaj komentarz