Praca kierowcy w dwóch firmach

Każdy człowiek szuka dla siebie możliwości godziwego zarobku i dlatego nie ma się co dziwić, że bardzo często podejmujemy decyzję o zatrudnieniu w dwóch firmach, kiedy brakuje nam możliwości wypracowania etatu w jednej firmie. Nie ma w tym nic zaskakującego i prawdopodobnie każdy zgodzi się z tym, że taka opcja może być w niektórych przypadkach po prostu korzystna. Jeśli chodzi o pracę kierowcy zawodowego to oczywiście również nie ma tutaj żadnych ograniczeń, gdy chodzi o pracę na rzecz dwóch podmiotów. W związku z podjęciem takiego zatrudnienia kierowca musi jednak pamiętać o tym, że nadal podlega obowiązującym przepisom ustawy o czasie pracy kierowcy i dlatego nie ma tutaj znaczenia dla ilu podmiotów będzie pracował.

Czas pracy nieprzerwanie przez 10 godzin z jedenastogodzinnym obowiązkowym odpoczynkiem będzie obowiązywał również, gdy pracuje się w dwóch firmach. Kwestię zatrudnienia będzie więc należy omówić z firmami w ten sposób, by utrzymać te obowiązujące normy i pracować przez taki okres czasu, który będzie rzeczywiście właściwy dla danego pracownika. Dotyczy to zarówno czasu pracy dziennego jak i też okresu zatrudnienia tygodniowego. W niektórych sytuacjach przewoźnicy nie mogą jednak spełniać obowiązków, które będą na nich nałożone, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, że ich kierowca pracuje także w innej firmie. Jeśli chce się takie sytuacje wykluczyć to na pewno będzie warto skorzystać z możliwości uzyskania oświadczenia od kierowcy, że takiego dodatkowego zatrudnienia nie podejmuje. To kluczowa sprawa, ponieważ w ten sposób albo kierowca odpowiada za jakieś niedociągnięcia, albo też przedstawia firmie informacje o swoim dodatkowym zatrudnieniu i wtedy czas pracy można odpowiednio zbilansować.

Przepisy prawa, które określają bardzo dokładnie czas pracy kierowcy oraz okres odpoczynku są bardzo istotnym elementem, który wyznaczy kiedy dana osoba może pracować. Jeśli wiec zatrudnienie ma miejsce w dwóch firmach transportowych należy tym czasem pracy w należyty sposób zarządzać. Oczywiście ma to swoje istotne znaczenie i powinno być zawsze brane pod uwagę, by bilansować ten czas pracy dziennej i tygodniowej nie zapominając również o obowiązującej pracownika pauzie weekendowej. Kwestii, które pozostają do rozważenia nie ma wiele, ponieważ ogólnie rzecz biorąc trzeba powiedzieć, że zatrudnienie w dwóch firmach jest możliwe, a przepisy o czasie pracy w tej sytuacji nie określają żadnych szczególnych uprawień. Dlatego należy się liczyć z tym, że będzie trzeba przestrzegać te przepisy również w trakcie pracy dla dwóch podmiotów. Wchodzi tutaj jeszcze w grę prowadzenie wykresówek dla danego pracownika w momencie, gdy prowadzi on auta w dwóch firmach. Jest to taka sytuacja, w której może dojść do tego, że prowadzone będą dwa takiego dokumenty. Pracownik w przypadku kontroli musi się wykazać przed Inspekcją Transportu Drogowego odpowiednimi dokumentami, które wskażą, że wspólny wymiar czasu pracy dla dwóch firm utrzymany jest na właściwym poziomie i będzie zgodny z tym do czego zobowiązywać będą przepisy ustaw.

Dodaj komentarz