Ceny autostrad w Rumunii

W wielu państwach na całym świecie autostrady i wyższej klasy drogi szybkiego ruchu, a niekiedy jeszcze inne odcinki tras, jak na przykład tunele są płatne. Argumentowane jest to z reguły wysokimi kosztami utrzymania takich dróg – remonty etc. Nikogo więc nie dziwi, że za przejazd przez dany odcinek jest zmuszony zapłacić, dobrze jednak uprzednio, zwłaszcza przed podróżą do obcego kraju dowiedzieć się jakie są stawki za przejazd przez zaplanowaną trasę i przygotować się na taką okoliczność. W Rumunii podobnie, jak w wielu innych krajach europejskich autostrady są płatne. Jest to informacja ważna nie tylko dla turystów przemierzających ten kraj, ale i dla kierowców samochodów transportowych. Należy bowiem pamiętać, iż nieopłacenie winiety jest wykroczeniem obciążonym karą grzywny.

System opłat za autostrady w Rumunii

W Rumunii za korzystanie z autostrad kierowca płaci kupując winietę. Zanim więc wjedziemy na teren tego kraju, musimy uprzednio w odpowiednim wyznaczonym do tego punkcie, na przykład urzędzie celnym zaopatrzyć się w winietę. Kupując taka winietę kierowca musi podać wszystkie wymagane dane oraz dane pojazdu, którym będzie się po rumuńskich drogach poruszał, następnie wszystkie te dane wprowadzone zostają do specjalnie do tego stworzonego systemu. Kontrola winiet opiera się na obserwacjach służb porządkowych – policji, która monitoruje na bieżąco i sprawdza numery rejestracyjne pojazdów weryfikując je tym samym ze stanem faktycznym w systemie. Jeżeli dane pojazdu nie znajdują się w nim, kierowca zostaje zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.

Ceny winiet w Rumunii

Ceny winiet w Rumunii na tle innych krajów europejskich wypadają całkiem dobrze. Oznacza, to że nie są one zbyt wygórowane, można nawet powiedzieć, że są niewysokie. Stawka zależy głównie od rodzaju pojazdu. Jeszcze do niedawna liczyła się tam również klasa emisji spalin, lecz wytyczna ta została zniesiona. Winiety winny być opłacane okresowo i tak można wykupić winietę jednodniową, trzydniową, siedmiodniową, trzydziestodniową, dziewięćdziesięciodniową lub roczną. W przypadku samochodu osobowego oraz vanów do 3, 5 tony masy całkowitej pojazdu winiety jednodniowe nie są dostępne. Samochody osobowe za winietę siedmiodniową zapłacą 3 euro a wyżej wspomniane vany 6 euro, za winietę trzydziestodniową analogicznie 7 i 16 euro, za dziewięćdziesięciodniową 13 i 36 euro oraz za roczną 28 i 96 euro. Nieco droższe są przejazdy dla samochodów ciężarowych i służących do przewozu osób. I tak samochody od 3, 5 do 7 ton masy całkowitej pojazdy lub mogące przewozić od 9 do 23 osób razem z kierowcą zapłacą za winietę jednodniową 4 euro, za siedmiodniową 20 euro, za trzydziestodniową 52 euro, za dziewięćdziesięciodniową 120 euro a za roczną nawet 320 euro. Prawie dwa razy tyle za przejazdy autostradami w Rumunii zapłacą kierowcy pojazdów od 7 do 12 ton masy całkowitej pojazdu lub przystosowane do przewożenia ponad 23 osób oczywiście również razem z kierowcą.

 

Dodaj komentarz